Zápis ze schůzky Komise pro rozvoj a kvalitu AS ČVUT

Verze 2 (V. Hlaváč, 2018-06-23. Zápis je podrobnější než asi bude obvykle po schůzce, protože poskytuje také pohled na příští činnost KRK. Myšlenky jsou k diskusi. VH věří, že se členové KRK brzy domluví na rámci činnosti KRK, metodě práce a spolupráci s RVH.)

Schůzka se konala ve čtvrtek 2018-06-21 v JP:B-601 od 16:00. Skončila v 17:30.

Přítomni: J. Cajthaml (JC), V. Hlaváč (VH), J. Janoušek (JJ, přišel 16:35), P. Olšák (PO, host)
Omluveni: R. Bouška, P. Hájek (host), P. Kordovský (host), J. Kybic, I. Richter, K. Šulc, J. Tywoniak.

Program:

1. Diskusue o záměrech a rozsahu zájmu KRK
  2. VH: Info o setkání s prof. P. Hájkem, výkonným místopředsedou RVH
  3. Možné metody práce KRK
  4. Web KRK

Jednání:

Ad 1. Diskusue o záměrech a rozsahu zájmu KRK.

Ad 2. VH: Info o setkání s prof. P. Hájkem, výkonným místopředsedou RVH

Ad 3. Možné metody práce KRK

Ad 4. Web KRK

Pro jednání AS ČVUT 2018-06-27 nabízí KRK tyto závěry:

1. KRK projednala Zprávu o vnitřním hodnocení kvality vzdělávací, tvůrčí a s nimi souvisejících činností ČVUT v Praze 2017. Jelikož schválení zprávy podmiňuje žádosti o akreditace na ČVUT, KRK doporučuje, aby AS ČVUT zprávu schválil.

2. KRK oceňuje úsilí a výsledek týmu výkonného místopředsedy RVH prof. Petra Hájka, který připravil na Pravidla systému zajišťování kvality ... schválená AS ČVUT v květnu 2018 a nyní předkládanou zprávu.

3. Zůstala řada oblastí, které zpráva v nynější podobě nepokrývá. ČVUT by se těmto oblastem mělo věnovat, protože je to předpokladem růstu kvality ČVUT.

Historie dokumentu: Zápis, verzi 1 napsal VH 2018-06-24 v 6:47. Verze 2, VH zapracoval připomínky P. Hájka k bodu 2 a to 2018-06-24 v 11:17.

Výběr některých oblastí, které podle VH zpráva RVH zatím neřeší a dlouhodobě by se jim na ČVUT měla věnovat pozornost:
(a) Akademická obec a neakademičtí zaměstnanci by měli mít možnost přímo oslovovat RVH podněty, např. přes diskusní fórum nebo blog; (b) Zpráva neodráží získané výzkumné projekty a objem financí u největších s rozlišením na součásti; (c) Tabulky uvádějící výkon součástí by měly mít položku výkon na hlavu. Jen tak lze srovnávat; (d) Zpráva nepostihuje doplňkovou výzkumnou činnost a technologický transfer vyjádřený mj. penězi. Je potřebné rozlišit výzkum/vývoj od např. pronájmů, placení certifikovaných laboratoří; (e) Nynější plán strategického rozvoje, dlouhodobý záměr a jejich roční aktualizace jsou oprávněně obecné, protože každá žádost ČVUT o finance vůči státu se posuzuje vzhledem k nim. Když oblast tyto dokumenty nepokrývají, peníze nemohou být ČVUT přiděleny. Proto VH doporučuje, aby vznikly podobné paralelní vnitřní dokumenty, které budou vyjadřovat skutečnou strategii, dlouhodobý záměr a jejich např. roční modifikace. Tyto dokumenty poslouží pro skutečné zpětnovazební řízení; (f); Zpráva vyjadřuje uspokojení nad umístěním ČVUT v mezinárodních žebříčcích, také protože zde ČVUT z českých technických univerzit stojí nejvýše. Zpráva nezmiňuje, že soutěžíme s výbornými zahraničními univerzitami a ve srovnání s nimi si dobře nestojíme. Zpráva nenaznačuje skutečné kroky, jak postavení ČVUT v žebříčcích zlepšit; (g) Ve výuce ČVUT nemá procesy, které by sjednocovaly či hodnotily studijní programy nad úroveň garantů studijních programů. Jedním z důsledků je velmi rozdílná kvalita výuky a absolventů; (h) Zpráva RVH v části se v části o zaměstnanosti neopírá o údaje získané mimo ČVUT; (i) Pro vykazování a hodnocení vědy (tvůrčí činnosti), vývoje a technologického transferu je potřebná jednoduchá a všem srozumitelná metodika opírající se více o selský rozum než o právě existující způsob, jímž stát převádí výkon jednotlivce na peníze přes kolonku Rozvoj výzkumné organizace; (j) ČVUT chybí jednotný a jednoduchý postup hodnocení pracovníků, který by posiloval kvalitu, stavěl více na špičkových osobnostech. Jednou z nutných cest je zavedení (jednotných) kariérních řádů na součástech, které i v našich legislativních podmínkách přiblíží ČVUT k přístupu, jemuž se v anglosaském světě říká "tenured position". Je to cesta k dlouhodobému a udržitelnému zkvalitnění sboru akademických pracovníků ČVUT. Náběh může být postupný, bez velkých skoků; (k) Zpráva mluví o principu subsidiarity. Není jasné, jak se princip bude prosazovat; (l) Na ČVUT je slabá spolupráce mezi součástmi, uvnitř fakult mezi katedrami, obecně mezi samostatně hospodařícími jednotkami. Chybí stimulující mechanismus, který by tuto finanční bariéru pomohl překonat; (m) ČVUT potřebuje způsob, jak najít a podporovat velmi mladé talenty, a to i mimo hierarchickou řídicí strukturu; (n) ČVUT trpí začarovaným kruhem konzervujícím průměrnost a ořezávajícím špičky. Je potřebné přemýšlet, konat a překonat tento nedostatek bránící např. lepšímu umístění ve světových žebříčcích; (o) Nejsou dostatečně akcentovány postupy, jak ČVUT více mezinárodně otevřít a přivést zahraniční osobnosti a více studentů z ciziny.

Web KRK spravuje Václav Hlaváč, vaclav.hlavac@cvut.cz
Poslední modifikace 24.06. 2018